luginë

維基詞典,自由的多語言詞典
跳到导航 跳到搜索

阿爾巴尼亞語[编辑]

Një luginë

詞源[编辑]

lug + -inë 。

發音[编辑]

  • IPA(幫助)/luˈɡinə/, [lʊˈɡiːn]

名詞[编辑]

luginë f (不定複數 lugina, 定單數 lugina, 定複數 luginat)

  1. Lugina e Vdekjes është djepi më i thellë që shtrihet në Amerikën Veriore, në teritorin e shtetit federal të Kalifornisë.
    Vendndodhja gjeografike e Luginës së Preshevës është shumë e përshtatshme edhe pse ajo ndodhet në periferi të Kosovës, pasi ajo shtrihet jo vetëm në pjesën qëndrore të Gadishullit Ballkanik, por përmbledh edhe rrjedhat ujore të Moravës dhe Vardarit.

變格[编辑]